Zachwyć się Wetliną

Zachwyć się Wetliną

Jedną z najpopularniejszych bieszczadzkich miejscowości jest Wetlina. Z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów, bowiem to idealne miejsce dla tych, którzy potrzebują ciszy, pobytu na łonie przyrody, górskich wypraw itp. Wetlina jest miejscowością położoną u stóp Połoniny Wetlińskiej. To bardzo popularna baza turystyczna u wrót przepięknego Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odchodzi stąd wiele urokliwych szlaków turystycznych. Niektóre z nich prowadzą na połoniny, inne na pasmo graniczne na czele z Kremenarosem oraz Rawkami. Warto wiedzieć, że jeszcze do końca II wojny światowej wieś zamieszkiwana była przez Bojków. Poza tym, to właśnie tu znajdowała się największa w całych polskich Bieszczadach cerkiew. Po wojnie ludność została wysiedlona, a cerkiew wysadzono. Później bernardyni wybudowali tam kościół oraz dom zakonny.

Trzeba wiedzieć, że Bieszczady to jedyny taki w Polsce fragment Karpat Wschodnich, który ma zupełnie inne ukształtowanie oraz roślinność niż jakiekolwiek inne beskidzkie pasma. Utworzono tu trzeci pod względem powierzchni park narodowy w Polsce. Właśnie tu znajdują się bardzo wysokie partie polskich Bieszczadów. Oczywiście na czele jest Tarnica, której wysokość wynosi 1346 m n.p.m. Co ciekawe, gęste lasy regla dolnego można tu spotkać na wysokości 1150 m n.p.m. Ponad nimi jednak brak górnego regla. Pojawiają się za to łąki, które zwane są połoninami. Oprócz tego, właśnie w Bieszczadach znajduje się największa w kraju populacja wilków oraz niedźwiedzi brunatnych. Żyją tu także rysie, żbiki, puszczyki uralskie, orły przednie i żubry, które sprowadzono po wojnie. Na słynną Tarnicę prowadzi wiele szlaków, z których najpopularniejszy jest szlak z Wołosatego. Z kolei przepiękną, ale dość wyczerpującą trasą jest wędrówka przez gniazdo Tarnicy, czyli Halicz, Kopę Bukowską oraz Rozsypaniec. Na wierzchołku Tarnicy znajduje się żelazny krzyż, który upamiętnia wędrówkę ks. Karola Wojtyły, który podziwiał z Tarnicy bieszczadzką panoramę w 1954 roku. Poza tym, koniecznie trzeba wybrać się na połoninę Caryńską oraz Wetlińską, a także na Wielką Rawkę, gdyż właśnie tu jest styk trzech granic. Okazuje się, że w Bieszczadach atrakcji nie brakuje. Warto zatem przyjechać tu na dłuższy czas. W Wetlinie nocleg można znaleźć bardzo łatwo, ponieważ działa tu doskonała baza noclegowa – sprawdź na meteor-turystyka.pl. Warto wiedzieć, że kwatery są urządzone w świetnych warunkach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>