W Słupsku warto zostać na dłużej – nie tylko w wakacje

W Słupsku warto zostać na dłużej – nie tylko w wakacje

Wakacje nad morzem? Najpewniej większość osób pomyśli o typowych kurortach takich jak Trójmiasto {więcej: 16puw.pl/weekend-w-trojmiescie-534}, a kiedy już o miejscu nieco oddalonym od Bałtyku i przez to spokojniejszym, to o miasteczkach i wioskach na Kaszubach. Warto tymczasem postawić na Słupsk. Oddalony od morskiego wybrzeża o niecałe 20 km oferuje ciekawe możliwości spędzenia czasu, dostępna jest tutaj baza noclegowa {więcej: meteor-turystyka.pl/noclegi,slupsk,0.html} i szeroka oferta restauracji, kawiarni i barów.

W Słupku zaznać można wszystkich miejskich wygód w połączeniu z nadmorskim klimatem. Spędzić czas na sportowo można nawet w samym mieście lub jego najbliższych okolicach. Rekreacja w parku linowym, jazda na rolkach i desce, pływanie i wodny relaks, rower, nordic walking – to wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. W najbliższym sąsiedztwie miasta znajdziemy kilka stadnin koni i tras rowerowych. Możemy stąd łatwo wybrać się nad morze, na przykład do Ustki {więcej: ustka.pl/} czy nieco dalej do Łeby, jak też nad jezioro Gardno, gdzie można wędkować i popływać łódką lub uprawiać windsurfing.

Miasto ponadto nie pozwoli się nudzić, a już pierwszy rzut oka na jego budynku pozwala się zachwycić imponującą architekturą z różnych okresów. Widoczne w niej bogactwo i dobry smak nie dziwią, gdy wie się, że Słupsk należał do miast hanzeatyckich – nadbałtyckiej federacji wolnego handlu.

Wśród zabytków wyróżniają się szczególnie te średniowieczne, w stylu gotyckim. Oprócz charakterystycznych dla tego okresu kościołów zobaczyć można bramy miejsce – imponujące, wznoszące się na kilka pięter, jak i mniejsza nieco Baszta Czarownic, która zapisała się w historii miasta może niezbyt chlubnie, za to do dziś budzi ciekawość. Nie sposób przeoczyć także Zamku Książąt Pomorskich. Dzisiaj znajduje się w nim muzeum ze zbiorami podzielonymi na kilka sekcji – w tym etnograficznymi, umieszczonymi w dawnym zamkowym młynie. Jego dumą jest największa na świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, znanego bardziej jako Witkacy.

Miasto bez wątpienia potrafi wykorzystać swoje walory, promując zabytki i różne ciekawostki poprzez ułożone ich śladami szlaki turystyczne i questy. W lecie odbywają się oczywiście różnego rodzaju imprezy – jak na przykład Jarmark Gryficki w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Także i wiosną oraz jesienią trafić można na różnego rodzaju festiwale, od pianistki i muzyki jazzowej, przez sztukę kobiet, teatry, po konkurs na interpretację dzieł Witkacego.

Oferując mnóstwo atrakcji oraz noclegi Słupsk z jego miejskim charakterem i pięknymi widokami stanowi świetnie miejsce, gdzie warto zatrzymać się na dłużej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>