Uroki żywieckich zabytków

Uroki żywieckich zabytków

Żywiec to przepiękne miasto w województwie śląskim, którego początki sięgają średniowiecza. Jest to miejscowość o niezwykle bogatej historii, a oznacza to obecność wielu niezwykle ciekawych i godnych uwagi zabytków. Co przede wszystkim warto zobaczyć w tym popularnym wśród turystów mieście?

Jednym z najpiękniejszych zabytków w Żywcu jest konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wybudowano ją w XV wieku. Budowla słynie przede wszystkim z wysokiej wieży, której szczyt ozdobiony jest galerią. Turystów zachwyca także niezwykłe barokowe wnętrze świątyni, które zmieniało się na przełomie wieków wielokrotnie. Warto zobaczyć między innymi kaplicę Habsburgów, gdyż znajduje się w niej osiemnastowieczny ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej z kopią wizerunku Maryi z Jasnej Góry. Interesująca jest również kaplica Komorowskich, w której podziwiać można okazały ołtarz św. Józefa. Na jego szczycie widnieje wizerunek Jana Chrzciciela, a po bokach umieszczone są figury Jana Kantego i Jana Nepomucena. Imponująco prezentują się także organy, które słyną z licznych zdobień, rogów obfitości, aniołów z instrumentami.

Kolejnym wyjątkowym zabytkiem jest ratusz w Żywcu. Wybudowano go na początku XVIII wieku, na miejscu dawnej kamienicy. Uroczyste otwarcie budynku nastąpiło w 1706 roku. Był on wykonany z drewna, toteż około 150 lat później przebudowano go i jego wygląd przypomina dziewiętnastowieczną architekturę synagogalną. Zachwyt budzą wspaniałe potrójne okna, rozety oraz żelazne kolumienki. Na przestrzeni wieków budynek był siedzibą różnych instytucji miejskich, policji, sądu itp.

Warto także udać się do kaplicy św. Floriana, która znajduje się w dzielnicy Zabłocie. Zbudowano ją na początku dziewiętnastego wieku, a wkrótce powiększono ją o wieżę. Na uwagę zasługuje między innymi drewniany ołtarz z wizerunkiem św. Floriana, który ubrany jest w rzymski strój. Tutejsza ludność wierzyła, że święty uchroni ich przed pożarami, które dość często nawiedzały Zabłocie. Kaplicę kryje blaszany dach.

Jak widać, zabytków w Żywcu nie brakuje i jest to architektura zarówno sakralna, jak i świecka. Z pewnością każdy turysta znajdzie w tym mieście coś dla siebie. Większość osób przyjeżdża tu przynajmniej na kilka dni, do czego zachęca wspaniała baza noclegowa. Warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: "noclegi Żywiec" i wybrać odpowiednie dla siebie miejsce. Znajdziemy tu liczne hotele, hostele, pensjonaty i kwatery prywatne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>