Sporty wodne i zabytki – Wilkasy

Sporty wodne i zabytki – Wilkasy

Wilkasy to duża i słynna wieś położona na Mazurach w otoczeniu jezior Niegocin, Tajty oraz Wilkasy Duże i Małe. Istniała ona już przed 1493 rokiem – wiemy o tym, ponieważ wtedy został odnowiony jej przywilej przez komtura Melchiora Köchlera von Schwansdorf z Pokarmina. Miejscowość leży wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora Niegocin, co sprawia, że jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, głównie z powodu imprez organizowanych przy jeziorze. Poza tym jest to również znany ośrodek sportów wodnych. Z tego też powodu rozbudowano znacząco tutejszą infrastrukturę turystyczną, czyli wypożyczalnie sprzętów wodnych, kajaków czy też czartery jachtów.

Turystyka stała się bardzo ważnym źródłem dochodu dla mieszkańców, co sprawiło, że rozwinęła się również miejscowa baza noclegowa. Liczne pensjonaty (lista w meteor-turystyka), ośrodki wypoczynkowe oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Wilkasy leżą w bardzo ciekawej historycznie okolicy. W niewielkiej odległości (głównie w Giżycku) znajdziemy tak interesujące obiekty, jak fort Boyen, jedyny w Polsce most obrotowy otwierany w bok, a nie do góry, średniowieczny zamek krzyżacki, Wilczy Szaniec czy też Wieża Wodna.

Fort Boyen swą nazwę wziął od nazwiska pruskiego ministra wojny, z inicjatywy którego powstał. Jest to twierdza zbudowana na planie sześciokąta. Wybudowano ją w XIX wieku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Most obrotowy zaś znajduje się w niedalekim sąsiedztwie zamku. Pochodzi on z XIX wieku i jest obsługiwany przez jednego człowieka, który otwiera go za pomocą przęsła. Zajmuje to około pięciu minut. Zamek krzyżacki wybudowany został w 1341 roku i obecnie jest odrestaurowany. Mieści się w nim w tej chwili luksusowy hotel St. Bruno.

Wilczy Szaniec to zamaskowane miasteczko w lesie – dawna kwatera wojenna Hitlera. W jego skład wchodzi około 200 budynków, wśród których wymienić możemy schrony, baraki, elektrownię, ciepłownie, wodociągi, urządzenia klimatyzacyjne, dwie centrale dalekopisowe, a nawet dworzec kolejowy i dwa lotniska! Wieża Wodna zaś to dawna wieża ciśnień, którą wybudowano w 1900 roku. Posiada ona pięć pięter i kopułę widokową. Z najwyższej kondygnacji możemy przez lunety podziwiać panoramę Giżycka i okolic miasta. W konstrukcji znajdują się także obecnie lokalne muzeum, galeria, sklepik i kawiarnia.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>