numer 14/2007


Fot.1. Okładka numeru 14/2007KALENDARIUM

ROK 2007


Fot.2. Zastęp konny 16 PUW

Rajd szlakiem Pomorskiej Brygady Kawalerii.
Członkowie Klubu Jeździeckiego „Jocker” z Działowa (barwy 8 PSK) zorganizowali w dniach 1-3 maj rajd konny upamiętniający szlak walk Pomorskiej Brygady Kawalerii z Czerska przez Bukowiec do Gruczna. 2 Maja do uczestników rajdu pod Bukowcem dołączyli koledzy z Ireneusz Jambor(8PSK) i Marek Holak. Wprowadzili oni konno do Bukowca umundurowany oddział 8 PSK, pod pomnikiem upamiętniających poległych ułanów 16 pułku przywitał przybyłych wójt gminy pan Adam Licznerski. Delegacje gminy, szkoły, ułanów złożyły kwiaty, odegrany został hymn narodowy i odśpiewano rotę. Po obiedzie dla ułanów w restauracji i popasie dla koni urządzonym w zagrodzie państwa Kępińskich rajdowicze pomaszerowali do Gruczna gdzie kol. z PKK zakończyli udział w rajdzie.Dzień Konia w Hucie Kalnej
02.03.2007 proboszcz w Hucie Kalnej ks Mariusz Lącki zorganizował przy pomocy miłośników koni: „Dzień Konia”. Święto zgromadziło środowisko koniarzy z Czerska , Czarnej Wody Chojnic i Gródka. Imprezę zapoczątkowała polowa msza święta po której pokaz skoków poprowadzony przez Marcina Gerke na koniu Sargasso dała Martyna Górska. Święto zakończyły pokazy władania szablą i lancą w wykonaniu Ireneusza Jambora i Marka Holaka.

Święto konstytucji 3 Maja w Bydgoszczy.
W trakcie uroczystości rocznicowych na Starym Rynku w Bydgoszczy wystawiony został poczet sztandarowy 16 pułku ułanów w składzie: Bogusław Duszyński, Mirosław Krzemiński, Marek Holak, Mariusz Uselis.

XVII Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie MILITARI -Poznań 2007.
20-22 kwietnia 2007 r. w Poznaniu po raz 22 odbyły się Dni Ułana. W trakcie ich trwania rozegrano Zawody Konne Militarii. Udział w zawodach zgłosiło 120 uczestników, zawody ukończyło 22 zawodników. 9 stowarzyszeń z całej Polski reprezentowało barwy następujących przedwojennych pułków: 1 Pułk Szwoleżerów JP (2), 8 P. Uł. Ks. Józefa Poniatowskiego(6), 16 P. Uł. Wielkopolskich. (1), 12 P. Uł. Podolskich (4), 1 P. Uł. Krechowieckich (4), 8 P.S.K (1), 5 P. Uł. Pasławskich (2), 7 D.A.K. (1), 15 P. Uł. Poznańskich (3). Sędzią głównym zawodów był pan Lesław Kukawski.
Pierwszego dnia dobył się przegląd weterynaryjny koni oraz ocena wyglądu, ułana, konia i rzędu. Pierwszą konkurencją zawodów było w trakcie którego rozgrywano równolegle konkurs skoków przez przeszkody na zasadach konkursu szwajcarskiego. Piątkowe zmagania zakończyło strzelanie z broni krótkiej na poznańskiej strzelnicy.
Prawdziwym sprawdzianem dzielności koni i hartu duch dla uczestników zawodów był sobotni kros. Zbudowany w naturalnych warunkach z wykorzystaniem toru krosowego Hipodromu Wola był niełatwym wyzwaniem i pokazem umiejętności jeździeckich zawodników. Jako pierwszy terenową próbę ukończył w drugiej godzinie trwania konkurencji Marek Holak, potem udało się dojechać do mety tylko dziewięciu zawodnikom.
W łącznej klasyfikacji Marek Holak na Maxi zajął 11 miejsce. Szczegółowe informacje na temat tegorocznych Dni Ułana można znaleźć na stronach Nowego Przeglądu Kawaleryjskiego NR 23/2007.

Kawaleryjskie święto w Starogardzie Gdańskim
„W 2006 roku w Starogardzie Gdańskim powołano Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, któremu Zrzeszenie Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie – przyznało prawo dziedziczenia tradycji bojowej i barw tej elitarnej jednostki kawalerii II RP. Szwadron posiada konny pododdział reprezentacyjny i prowadzi szeroką działalność w celu propagowania idei kawaleryjskich, zrzeszając rodziny zmarłych i poległych żołnierzy Pułku oraz wszystkich sympatyków jeździectwa i kawalerii.”
W dniach 15-16 czerwca 2007 odbyły się w Starogardzie Gdańskim uroczystości związane z wręczeniem Szwadronowi Kawalerii im. 2 P.Szwol.Rokit. sztandaru.
15 czerwca (piątek) odbyła się w auli I LO SESJA POPULARNO –NAUKOWA poświęcona 2 Pułkowi Szwoleżerów oraz wręczono odznaki honorowe Szwadronu Kawalerii.
Muzeum Ziemi Kociewskiej przygtowało w Ratuszu miejskim wystawę: „2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim w latach 1926-1939”.
16 czerwca (sobota) o godz. 17.00 odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy. O godz. 19.30 w Ośrodku HUBERTUS w Rokicinie odbył się Raut Kawaleryjski który zakończył się o godz. 02.00.
17 czerwca (niedziela) odbył się przemarsz pododdziałów kawalerii na Starogardzki Rynek gdzie po mszy świętej wręczono Szwoleżerom sztandar.

 

Poczet sztandarowy 16 Pułku Ułanów Wlkp. na ulicach Starogardu.
Sztandar odebrał dowódca szwadronu im. 2 P. Swol. Krzysztof Landowski który przekazał go konnemu pocztowi. Defilada pododdziałów konnych wokoło rynku i przemarsz na Stadion Miejski gdzie odbył się pokaz orkiestry wojskowej oraz władania szablą i lancą. Kwaterunek pododdziałów konnych odbywał się 16 czerwca do godz. 15.00 w Stadzie Ogierów w Starogardzie. W święcie udział wzięły następujące pododdziały:

• Szwadron Ochotniczy 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, d-ca. Robert Woronowicz -Warszawa
• Oddziały Kawalerii Ochotniczej kontynujące tradycje Pomorskiej Brygady Kawalerii:
1. Szwadron w barwach 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, d-ca. Krzysztof Landowski –Starogard Gd.
2. Poczet sztandarowy 16 Pułku Ułanów Wlkp –OT PKK, d-ca. Marek Holak –Bydgoszcz, sztandarowy Mirosław Krzemiński, asysta Ireneusz Jambor
3. Szwadron w barwach 18 Pułku Ułanów Pomorskich, d-ca Sławomir Ziętarski-Mirowo
4. Szwadron w barwach 8 Pułku Strzelców Konnych, d-ca Łukasz Madej –Chełmno w składzie pododdziału Mariusz Uselis.


Fot.3. Członkowie Stowarzyszenia 16 PUW


Święto 7 Brygady Obrony Wybrzeża im. gen.bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego
Odpowiadając na zaproszenie delegacja Koła udała się 27 lipca br. do Słupska by uczestniczyć w obchodach święta 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Należy podkreślić, że 1 Batalion Zmechanizowany Brygady przejął tradycje 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Na tegoroczne święto przyjechali goście: ze Stanów Zjednoczonych Pani Barbara Zarębicka oraz z Londynu ppłk. Antoni Antoniewicz, Honorowy Prezes naszego Koła, ostatni żyjący oficer 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a także najstarszy obecnie oficer służby stałej kawalerii.
Uroczystości rozpoczęły się mszą, po której kompania reprezentacyjna „niebieskich beretów” wraz z orkiestrą i pocztami sztandarowymi udała się na rondo sąsiadujące z koszarami by uczestniczyć w uroczystości nadania mu imienia gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał dowódca jednostki płk. dypl. Dariusz Górniak wspólnie z ppłk. Antonim Antoniewiczem.
W czasie swojego wystąpienia podczas uroczystości ppłk. Antoniewicz podzielił się wspomnieniami ze swojej służby u boku gen. Skotnickiego, którego to poznał osobiście i któremu, jak stwierdził, zawdzięcza prawdopodobnie swoje życie .
Po powrocie do koszar nastąpił apel brygady , na którym stanęły w szyku rozwiniętym bataliony, w tym także 1 Batalion Zmechanizowany im. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Między kompanią reprezentacyjną a resztą pododdziałów stanął nasz poczet sztandarowy w składzie ppor. rez. B. Duszyński, kpr. rez. z cenzusem M. Krzemiński oraz uł. G. Hetzig. Apel,na którym odczytano liczne życzenia i podziękowania za wzorową służbę oraz wręczono odznaki pamiątkowe, zakończyła defilada przed trybuną honorową.
Oficjalną część święta kończył festyn rodzinny pt. „ Wśród Niebieskich Beretów”. Podczas żołnierskiego obiadu mieliśmy okazję do rozmowy z ppłk. Antoniewiczem, którego zaprosiliśmy jak zwykle do odwiedzenia Bydgoszczy. Rozstaliśmy się z zapowiedzią spotkania za rok czego postaramy się dokonać.


Fot.4. Prezes Sekcji - Bogusław Duszyński


Rocznica bitwy pod Bukowcem
W niedzielę 9 września w Bukowcu odbyły się obchody 68 rocznicy Bitwy pod Bukowcem stoczonej przez 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Bitwa miała miejsce 3 września 1939 roku, w której zginęło 131 żołnierzy Pułku. Obchody rozpoczęły się spotkaniem Koła Pułkowego oraz zaproszonych gości z władzami gminy Bukowiec.
Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego oraz wciągnięciu Flagi Narodowej na maszt przemaszerowano do Kościoła Parafialnego w Bukowcu na uroczystą Mszę Świętą, którą koncelebrował Ksiądz Kapelan Ryszard Pełech wraz z Księdzem Proboszczem Tadeuszem Chamier-Ciemińskim. Uroczysty pochód udał się pod obelisk poległych żołnierzy w asyście Szwadronu 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich 1 Sekcji z Bydgoszczy oraz 2 Sekcji z Gródka. Minutą ciszy uczczono pamięć nieżyjących uczestników tych wydarzeń.
Na uroczystość przybyli posłowie Pan Sławomir Jeneralski oraz Pan Tomasz Latos,
a także żona oficera 11 Dywizjonu Artylerii Konnej pani Jadwiga Pasturczak. Pod obelisk zostały złożone kwiaty i wieńce przez delegacje ze Szkół, Straży Pożarnych a także ze Związków Kombatantów czy Przedstawicieli Władz Gminy Bukowiec.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Parku wiejskim w Bukowcu, gdzie odbyły się pokazy ułańskie a także wysłuchano koncertu orkiestry dętej z Lubiewa, która towarzyszyła uczestnikom uroczystości.
Główne Centrum Informacji w Bukowcu. Dorocznym zwyczajem, w druga niedzielę września członkowie naszego Koła a przede wszystkim szwadron 16 Pułku Ułanów uświetnili uroczystości gminne w Bukowcu.
Przy ułańskiej mogile swoje wspomnienia snuł naoczny świadek września 1939 roku uczestnik walk, pan Hieronim Marcinkiewicz. Popisy ułańskie popsuła pogoda. Ulewny deszcz rozmiękczył pole, na którym miały się one odbyć; również rozwodnił wspaniałą tradycyjną grochówkę. Odwiedziliśmy również miejscową szkołę, która rok temu przyjęła imię naszego pułku i podziwialiśmy urzędową tam Izbę Pamięci 16 Pułku Ułanów.


Fot.5.Szwadron 16 PUW przed pomnikiem w Bukowcu


Fot.6. Honory poległym ułanom oddaje pan Hieronim Marcinkiewicz


Fot.7. Panie: Ławicka, Bobnis i Stępkowska skłądają wieniec od 16 PUWXIX Zjazd Kawalerzystów II RP w Grudziądzu
Na zaproszenie Pani Karoli Skowrońskiej organizatorka kawalerskich zjazdów, do Grudziądza na XIX Zjazd Kawalerzystów II RP w tym roku udali się: Bogusław Duszyński, Marek Holak, Bożena Ławicka
i Gabriela Sobkowiak, członkowie zarządu naszego koła.
W dniach 18-19 sierpnia spotkaliśmy się z przybyłymi z różnych stron świata kawalerzystami, przedstawicielami miejscowych władz a przede wszystkim organizatorami tej wspaniałej imprezy. Odwiedziliśmy stadninę koni w Nowych Jankowicach, podziękowaliśmy za występy folklorystycznego zespołu „Kaszebe” z Chojnic, uczestniczyliśmy w uroczystości przekazania kopii buńczuka chanowskiego Szwadronu Tatarskiego 13 Pułku Ułanów Wileńskich kawalerzystom Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Miło przekonać się, że istnieje tylu miłośników polskiej kawalerii i z pasją kultywujących jej tradycję.


Fot.8. Mariusz Uselis


Fot.9. Stowarzyszenie 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Tczewie


Fot.10. Obchody święta


Kawaleryjski Hubertus 2007
Nadszedł dzień 3 listopada. Stadnina koni „Czarna Podkowa” w Gródku gościła tego dnia pluton jeźdźców w ułańskich mundurach. Największy w okolicach Bydgoszczy kawaleryjski Hubertus odbył się w jesiennej scenerii łąk i lasów.
Dążąc ku mglistym horyzontom, przecinając leśne dukty i przesieki, barwna kawalkada mknęła tropem lisa. Migały wśród drzew białe otoki, skrzyły się z dala igły ostróg i okute daszki rogatywek. Pobłyskiwały galony paradnych mundurów. Skrzypiały i chrzęściły siodła, pobrzękiwały uzdy. Niósł się we mgle odgłos myśliwskiego rogu i gwar wesołych męskich głosów.
Huknęła czasem komenda, odpowiedziała zawadiacka i głośna strofka ułańskiej przyśpiewki. Migotały nad przeszkodami tęczowe proporczyki na kołnierzach mundurów. Gdzieś z boku wyłamał koń, ktoś zwalił się z siodła, spłoszony wierzchowiec poniósł.
Ale przecież… „ Jak to na wojence ładnie, kiedy ułan z konia spadnie…”
Oto i chwila oddechu. Kolumna „ jesiennej pogoni” idzie na ostatnią przeszkodę i wypada na ogromną śródleśną łąkę położoną nieopodal leśniczówki Gródek. Gospodarzem leśnictwa jest nasz kolega Hubert Lemańczyk właściciel stadniny, komendant sekcji gródeckiej w barwach naszego pułku, a tego dnia także solenizant i organizator całości imprezy.
Nadchodzi czas właściwego „polowania”. Jeźdźcy w dwóch grupach , młodzieżowej i seniorów sposobią się do pogoni. Po harcach młodzieży „master” daje sygnał do startu reszcie uczestników.
Ogromne pole zapełnia się sylwetkami galopujących jeźdźców. Barwna, żądna sukcesu gromada rzuca się hurmem w stronę jeźdźca z”lisią kitą” na ramieniu , nie bacząc na tłok i niebezpieczeństwa. Kto będzie pierwszy, ten zdobędzie ułańską sławę i honor dla barw swojego pułku. „ Lis” osaczony zewsząd traci orientację. Dopadają go. Chce zawracać . Chwila kotłowaniny i nagle – jest ! Lis złapany. Jeździec-cywil, „pogodził” ułanów i strzelców konnych. Wstyd dla mundurów. Ale cóż…gratulacje. Rewanż za rok. Po rundzie honorowej i dekoracji wracamy do stajni , gdzie na wierzchowce czeka owies a na nas ognisko, bigos i coś!!! do popicia.
Dla porządku należy dodać, iż w biegu myśliwskim uczestniczyli:
- sekcja gródecka w barwach 16 PUŁ Wlkp.
- jeźdźcy w barwach 8 PSK
- jeźdźcy cywilni
- reprezentanci sekcji bydgoskiej w barwach 16 PUŁ Wlkp.
Uczestnicy tegorocznej pogoni za lisem w Czarnej Podkowie w barwach 16 P.Uł.Wlkp. i 8 P.S.K. z Chełmna


Fot.11. Tuż przed pogonią za lisemPrzedruk wszystkich materiałów i zdjęć bez zgody redakcji jest zabroniony !
STOPKA REDAKCYJNA :
REDAKTOR : MAREK HOLAK
SEKRETARZ REDAKCJI : BOŻENA ŁAWICKA TEL. (052) 322-28-35
SKŁAD KOMPUTEROWY : EDYTA SOŁTYSIAK, MAREK HOLAK

Redakcja „SZESNASTAKA” zaprasza wszystkich chętnych do redagowania naszego pisma.